ПУБЛІЧНЕ УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ МАШИНОБУДІВНОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ В УМОВАХ ЕКОНОМІЧНОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.2.20.112-119Ключові слова:
публічне управління, механізм державного управління, машинобудівний комплекс, ефективність управління, фінансова діяльність, економічна нестабільністьАнотація
В статті доведено, що машинобудівний комплекс є, був і залишається базовим сегментом національної економіки та промисловості, зокрема тому, що він має достатній виробничо-ресурсний потенціал і людський капітал для ефективного функціонування та забезпечення потреб економіки необхідним асортиментом продукції машинобудування. Проте, є необхідність вдосконалення проведення державної політики та публічного управління розвитком машинобудівного комплексу України.
Метою статті є дослідження публічного управління розвитком машинобудівного комплексу України в умовах економічної нестабільності та визначення ефективності прийняття управлінських рішень щодо стимулювання державної політики розвитку даної галузі.
Проведені в статті дослідження показали, що основними причинами деструктивних змін в машинобудівному комплексі України (крім військової агресії рф з відповідними наслідками) стали: а) неврахування національних економічних інтересів у здійсненні державного управління (виходячи з позиції міжнародної конкурентоспроможності та стратегічного значення розвитку машинобудування), насамперед в угодах про вступ до СОТ та Угоді про вільну торгівлю з ЄС, а також інші документи щодо лібералізації зовнішньої торгівлі, що стосуються цього сегменту галузі; б) неефективна державна політика щодо створення сприятливих, мотиваційних та стимулюючих умов для залучення капітальних інвестицій у машинобудівне виробництво та оптимізації його зв’язків з іншими галузями економіки, зокрема для задоволення внутрішнього попиту на відповідну продукцію.
Також, було встановлено, що формування та реалізація стратегічних засад удосконалення публічного управління в машинобудівному комплексі сьогодні є необхідним для України. Розробка комплексу організаційних заходів сприятиме досягненню результатів у сфері технологічної модернізації та підвищення конкурентоспроможності машинобудівних підприємств. Такі стратегічні рішення мають враховувати світові тенденції інноваційного розвитку, сприяти розбудові міжнародних відносин, створенню кооперативних проєктів у цій сфері, а також підвищенню обороноздатності та національної безпеки на основі проведення ефективної державної політики та управління.
Посилання
Dykan, V. V. “State regulation of the development of machine-building in Ukraine.” Herald of the economy of transport and industry, no. 42, 2013, pp. 213-217.
Research on the development of the machine-building industry of Ukraine: state and prospects – multi-authored monograph. Latvia, "Izdevnieciba "Baltija Publishing", 2017.
Development of mechanical engineering in Ukraine: problems and ways to solve them: monograph, edited by S. O. Ishchuk. Lviv, 2022.
Lekhovitser, V. O. “Peculiarities of the development of the machine-building industry in modern conditions.” Efficient economy, no. 5, 2016, www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=4974. Accessed 12 April. 2024.
. “Volume of sold industrial products by types of activity.” State Statistics Service of Ukraine, www.ukrstat.gov.ua/. Accessed 12 April. 2024.
“Capital investments by types of industrial activity.” State Statistics Service of Ukraine, www.ukrstat.gov.ua/ Accessed 12 April. 2024.
Sakun, O.S., Shchur, R.I., Matskiv, V.V., and M.M. Bilyi. “Formation of the investment resource for the structural modernization of the national economy as a factor of recovery in the post-war period.” The actual problems of regional economy development, 2023, vol. 1, no. 19, pp.270-277.
Sakun, O.S., Shchur, R.I., and V.V. Matskiv. “Financial aspects of supporting the business sector of Ukraine under martial law.” The actual problems of regional economy development, vol. 1, no. 18, 2022, pp. 50-60.
Pigul, N.G., and E.I. Pigul. “Current state and prospects for the development of the machine-building complex of Ukraine.” Economy and society, no. 15, 2018, pp. 444-449.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).