ПІДВИЩЕННЯ ФІСКАЛЬНОЇ РОЛІ МІСЦЕВИХ ПОДАТКІВ В ФОРМУВАННІ ДОХОДІВ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.1.13.37-45Ключові слова:
доходи місцевих бюджетів, система місцевих податків та зборівАнотація
Децентралізація влади і суттєве розширення повноважень територіальних громад, надання бюджетної автономії і фінансової самостійності місцевим бюджетам, зміцнення матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування є об’єктивною потребою в Україні. В сучасних умовах розвитку економіки нашої держави підвищення ролі місцевих податків і зборів та збільшення доходної частини місцевих бюджетів за їх рахунок є головним важелем розширення фінансової незалежності та фінансової самостійності місцевих органів влади. Система місцевого оподаткування повинна забезпечити органи місцевої влади фінансовими ресурсами для виконання власних повноважень. Проте органи місцевого самоврядування не здатні повністю задовольнити покладені на них функції та завдання за рахунок місцевих податків та зборів, що потребує подальших розвідок у цієї сфері.
Метою статті є дослідження ролі місцевих податків і зборів в формуванні доходів місцевих бюджетів України з урахуванням новацій бюджетного та податкового законодавства та внесення пропозицій щодо реформування системи місцевого оподаткування. В статті застосовуються методи теоретичного і практичного узагальнення, системного та порівняльного аналізу, статистичні методи, групувань, таблично-графічні.
В процесі дослідження розглянуто історичні аспекти становлення та розвитку місцевих податків і зборів в Україні, проаналізовано новації бюджетного та податкового законодавства щодо системи місцевого оподаткування, їх позитивні та негативні наслідки. Проведено аналіз складу та структури місцевих податків і зборів в доходах місцевих бюджетів України за п’ять років. Встановлено роль місцевих податків і зборів в доходах місцевих бюджетів, податкових надходженнях та ВВП. Запропоновано заходи подальшого реформування системи місцевих податків та зборів в країні.
Посилання
2. Indiuhova, Ya. “Local taxes and fees in the tax code.” Book Week, no. 7, 2011, pp. 36.
3. “Tax Code of Ukraine. Law on Dec. 2, 2010 № 2755-VI.” Official site of the Verkhovna Rada of Ukraine. Accessed 20 Feb. 2017.
4. Official site of the State Treasury Service of Ukraine, www.treasury.gov.ua/main/uk/doccatalog. Accessed 20 Feb. 2017.
5. “Tax Code of Ukraine. Law on Dec. 28, 2014 № 71-VІІІ.” Official site of the Verkhovna Rada of Ukraine. Accessed 20 Feb. 2017.
6. “Budget Code of Ukraine. Law on July 8, 2010 № 2456-VІ.” Official site of the Verkhovna Rada of Ukraine. Accessed 20 Feb. 2017.
7. Pigul, N., Boyarko, S., and O. Lyuta. “The European experience of formation of local budgets.” Herald of Khmelnytsky National University, no. 5, 2012, pp.138-142.
8. Zhuravel, V. “Foreign experience of financial regulation in the region.” Herald of Khmelnytsky National University, no. 8, 2008, pp. 72-75.
9. Batazhok, S. “Local budget revenues as a basis for financial independence of local authorities”. The formation of market relations in Ukraine no. 2, 2016, pp.86-91.
10. Shkura, I. “The role of taxes in the consolidation of financial security of local communities.” Fiscal policy and regional development in Ukraine, Izd NUDPSU, 2015, pp. 548-551.
11. Andruschenko, V. “Is there a problem plurality taxes?” Fiscal policy and regional development in Ukraine, Izd NUDPSU, 2015, pp.18-20.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).