ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ РИНКУ ПЛАТІЖНИХ КАРТОК В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.2.15.119-128Ключові слова:
платіжні картки, безготівкові розрахунки, банки-учасники платіжних системАнотація
У статті проаналізовано сучасний стан та основні сучасні тенденції розвитку ринку платіжних карток в Україні.
У вітчизняній фаховій літературі відображено окремі аспекти цих питань, зокрема, роль та місце платіжних систем у сучасному світі, у суспільно-господарських системах з ринковою економікою. Втім, недостатньо дослідженими залишаються питання розвитку ринку платіжних карток в Україні. Відчувається потреба в дослідженнях, які б комплексно висвітлювали діяльність усіх суб’єктів зазначеного ринку, зокрема, платіжних організацій, банків, торговців та держателів карток.
Метою статті є з’ясування стану та тенденцій подальшого розвитку, а також вироблення на цій основі напрямів реформування ринку платіжних карток як складової національного платіжного простору України.
На сьогоднішній день вітчизняний ринок платіжних карток є одним із сегментів ринку банківських послуг, який демонструє один з найвищих темпів розвитку. Відзначено, що за умов підвищення якості надання послуг та зниження тарифів на обслуговування платіжних карток ринок платіжних карток в Україні має значний потенціал подальшого розвитку, не тільки в національному масштабі, але у випадку виходу на світовий рівень. Ключовим фактором такої ситуації є, в першу чергу, високий рівень конкуренції, який зумовлює учасників ринку постійно впроваджувати нові, якісні банківські продукти. Згідно світових стандартів, сучасний стан ринку платіжних карток в Україні має усі ознаки «ринку, що розвивається» (emerging market). Зважаючи на це, в статті виділено основні характеристики, притаманні високорозвиненому ринку платіжних карток згідно світового досвіду.
Основні тенденції розвитку ринку платіжних карток в Україні проаналізовано на основі низки абсолютних та відносних показників ринку впродовж 2010-2019 років, намічено основні заходи, які сприятимуть подальшому розвитку вказаного сектору банківських послуг в нашій країні.
Посилання
2. Koretska, N.I. “Factors influencing the functioning of the payment card market.” Economic Forum, no. 2, 2016, pp. 275-285. Vernadsky national library, nbuv.gov.ua/UJRN/ecfor_2016_2_43/ Accessed 18 Oct. 2019.
3. Kots O.O., and, V.V. Gomenyuk. “Current status and prospects of development of the payment card market in Ukraine.” Economy and society, no.15, 2018, pp. 671-678. Economyandsociety, economyandsociety.in.ua/journal/15_eng/102.pdf. Accessed 18 Oct. 2019
4. Official site of the National Bank of Ukraine. URL: http://www.bank.gov.ua. Accessed 18 Oct. 2019
5. “Payment card market, 9 months of 2019.” National Bank of Ukraine, bank.gov.ua/news/all/rinok-platijnih-kartok-9-misyatsiv-2019-roku. Accessed 18 Oct. 2019.
6. “The Council adopted laws on cashback and cash registers” PRAVDA, www. thoughda.com.ua/news/2019/09/20/651839/ Accessed 18 Oct. 2019.
7. Straharchuk, V.P. Payment systems, Nat. Bank of Ukraine, 1998.
8. Kharchenko, V., and R. Kapralov. “Statistical analysis of the market of bank payment cards in Ukraine in the context of countries with developed card markets.” Bulletin of the National Bank of Ukraine, no. 5, 2010, pp. 44 - 52.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).