Зв'язок алгебраїчних рівнянь з (n,m)-формами, їх степенями і рекурентними дробами

Автор(и)

  • І.І. Ліщинський Прикарпатський нацiональний унiверситет iмені Василя Стефаника, Iвано-Франкiвськ, Україна
https://doi.org/10.15330/cmp.11.1.96-106

Ключові слова:

(n,m)-форма, параперманент, узагальнене рівняння Пеля, рекурентний дріб, раціональне наближення
Опубліковано онлайн: 2019-06-30

Анотація

Алгебраїчні та рекурентні рівняння мають широке застосування не тільки в алгебрі, але й в інших розділах математики, чим викликають неабияке зацікавлення до різного роду об'єктів та методів дослідження пов'язаних із ними. В цій статті досліджено зв'язок (n,m)-форм з узагальненими рівняннями Пеля, алгебраїчними рівняннями n-ого степеня і рекурентними дробами. Розглянуто властивості (n,mn+1)-форми і її характеристичного рівняння. Застосовано парафункції трикутних матриць до алгебраїчних рівнянь n-ого степеня та відповідних їм рекурентних рівнянь. Досліджено вигляд суміжних коренів анулюючого полінома довільної (n,m)-форми над полем раціональних чисел.

Для деяких прикладних задач велике значення має відповідь на питання: чи є дана (n,m)-форма найбільша за модулем серед своїх суміжних коренів? Тоді в цьому випадку існуватиме одноперіодичний рекурентний дріб n-ого порядку, який дорівнюватиме даній (n,m)-формі, а його m-те раціональне вкорочення буде її раціональним наближенням. Автор виділив клас (n,m)-форм, які є найбільшими за модулем серед своїх суміжних коренів, та показав як для них знайти одноперіодичні рекурентні дроби n-ого порядку й раціональні наближення.

Як цитувати
(1)
Ліщинський, І. Зв’язок алгебраїчних рівнянь з (n,m)-формами, їх степенями і рекурентними дробами. Carpathian Math. Publ. 2019, 11, 96-106.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають