Нетрадиційні аналоги однопараметричного методу ітеративного агрегування

Ключові слова:
агрегуючий функціонал, декомпозиція, ітеративне агрегуванняАнотація
При розв'язанні практичних завдань, що виникають, наприклад, в математичній економіці, в терії марківських процесів, часто доводиться використовувати декомпозицію операторних рівнянь за допомогою методів ітеративного агрегування. В дослідженнях цих методів для лінійного рівняння x=Ax+b найчастішими є вимоги додатності оператора A, вільного члена b та агрегуючих функціоналів, а також виконання нерівності ρ(A)<1 для спектрального радіуса ρ(A) оператора A.
В статті для наближеного розв'язання системи, складеної з рівняння x=Ax+b, представленого у вигляді x=A1x+A2x+b, де b∈E, E − банахів простір, A1,A2 − лінійні неперервні оператори, що діють з E в E, і допоміжного рівняння y=λy−(φ,A2x)−(φ,b) з дійсним невідомим y, де (φ,x) − значення лінійного функціоналу φ∈E∗ на елементах x∈E, E∗ − спряжений з E простір, побудовано і досліджено ітеративний процес x(n+1)=Ax(n)+b+m∑i=1Ai1x(n)(φ,x(n))m∑i=0λi(y(n)−y(n+1))(m<∞),y(n+1)=λy(n+1)−(φ,A2x(n))−(φ,b).
Встановлено умови, при виконанні яких послідовності x(n),y(n), побудовані з допомогою цих формул, збігаються відповідно до x∗,y∗ як компонент розв'язку системи, складеної з рівняння x=A1x+A2x+b та рівняння y=λy−(φ,A2x)−(φ,b), не повільніше від швидкості збіжності геометричної прогресії зі знаменником, меншим від одиниці. При цьому вимагається, щоб оператор A був стискуючим та знакосталим, а простір E напівупорядкованим. Показано також застосування запропонованого алгоритму до систем лінійних алгебраїчних рівнянь.