Проблеми виконання рішень Європейського Суду з прав людини в Україні
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.63.4.89-4.99Ключові слова:
Європейський Суд з прав людини, судова практика, судовий захист, виконання рішень ЄСПЛ, Комітет Міністрів Ради ЄвропиАнотація
Стаття присвячена аналізу стану виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Здійснено аналіз вітчизняних нормативно-правових актів, якими врегульовано порядок звернення до виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні.
Автор наголошує, що виконання рішень Європейського суду з прав людини є особливим видом дотримання державами міжнародних норм. Імплементація європейських стандартів покладається на виконавчу та судову гілку влади.
На основі аналізу національного законодавства та міжнародних норм автор зазначає, що контроль за виконанням державою зобов’язань розглядається на спеціальних засіданнях Комітету Міністрів Ради Європи. Також автор зазначає про роль засідань Комітету Міністрів Ради Європи щодо забезпечення виконання рішень Європейського суду з прав людини щодо України в контексті порушень статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В результаті дослідження автор вказує, що станом на 2022 рік Україна посідає третє місце по кількості скарг, які перебувають на розгляді у Європейському суді з прав людини. Крім цього, у статті проаналізовано сучасні заходи, які Україна намагається вживати задля виконання вимог, що викладаються в рішеннях Європейського суду з прав людини та мінімізації подальших скарг проти України до Суду.
Автор аналізує проблеми, на які було вказано під час слухань Комітету з питань правової політики. Це системно-структурні проблеми, що мають не лише правовий, а й політичний вимір. Вирішення проблемних питань вимагає скоординованих дій усіх суб’єктів публічної влади. Законодавча діяльність потребує чіткої стратегії, визначення пріоритетності, залучення практиків та науковців, посилення інституту парламентського контролю за імплементацією положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Важливо забезпечити належний судовий контроль за виконанням рішень Європейського суду з прав людини та їх імплементацію в судову практику.
Автор доходить до висновку, що виконання рішень Європейського суду з прав людини має велике значення для України, оскільки ці рішення можуть вплинути на прийняття інших рішень судами.