Трансформація кримінального провадження крізь призму інформаційних технологій

Автор(и)

  • Ірина Варивода

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.66.1.61-1.72

Ключові слова:

кримінальна процесуальна політика, електронне кримінальне провадження, електронна кримінальна процесуальна діяльність, інформатизація кримінального провадження

Анотація

У статті досліджується явище інформатизації кримінального провадження та його трансформація в електронне кримінальне провадження як складової кримінальної процесуальної політики України. Розглядаються різні наукові підходи до визначення поняття електронного кримінального провадження та його складових елементів.
Автор аналізує позиції вчених щодо розуміння електронного кримінального провадження як прогресивної форми процесуального документообігу за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем.
Особлива увага приділяється розмежуванню понять кримінальної процесуальної діяльності з використанням технічних та інформаційно-аналітичних засобів від електронної процесуальної діяльності. На основі аналізу чинного кримінального процесуального законодавства України виявлено можливості використання як традиційних (паперових), так і електронних засобів у кримінальному провадженні.
Автор формулює визначення електронної кримінальної процесуальної діяльності як діяльність (процесуальні дії та рішення) сторін та інших учасників кримінального процесу, яка реалізується за допомогою і/або в межах інформаційно-аналітичних та інформаційно-телекомунікаційних систем за допомогою електронних засобів з метою виконання завдань кримінального провадження.
На основі проведеного дослідження запропоновано авторське визначення електронного кримінального провадження як процес електронної кримінальної процесуальної діяльності правоохоронних органів та їх посадових осіб, прокуратури, слідчого судді та суду, який реалізується шляхом виявлення, з’ясування, розслідування кримінальних правопорушень з метою виконання завдань кримінального провадження.
Стаття містить порівняльний аналіз традиційного (паперового) та електронного кримінального провадження, демонструючи переваги електронного формату в контексті оптимізації процесуальних дій, міжвідомчої комунікації та документообігу. Автор доходить висновку, що електронне кримінальне провадження є логічним наступником традиційного формату в умовах цифрової трансформації суспільства.

Опубліковано

2024-12-01

Номер

Розділ

Публічне право. Політика в сфері боротьби зі злочинністю