Поняття естетичної культури юриста: теоретико-правовий аспект
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.65.4.43-4.54Ключові слова:
естетична культура юриста, естетико-правові цінності, структура естетичної культури юриста, функції естетичної культури юриста, принципи естетичної культури юристаАнотація
У статті досліджується поняття, сутність, структура та значення естетичної культури юриста у його практичній діяльності. Наведено приклади дефініцій щодо розуміння естетичної культури правника.
У статті розкрито функції та принципи естетичної культури юриста у його професійній діяльності. Зазначено, що від високого рівня естетичної культури правників, від їх професіоналізму залежить успішне вирішення важливих проблем у державі.
Підкреслено, що естетична культура повинна бути основою навчально-освітнього процесу сучасної вищої освіти в Україні щодо підготовки майбутніх фахівців юристів.
Найважливішою ознакою естетичної культури правника є усвідомлення ним правильності вибраної професії, задоволення власною професійною діяльністю, дотримання ним правових цінностей, оскільки він знайшов своє покликання допомагати людям. Таке сприйняття юристом самого себе вказує на його внутрішню гармонію, що і є красою людини.
Основними факторами впливу на естетичну культуру юриста можна виділити наступні: явища навколишньої дійсності; специфіка діяльності юриста та його професіоналізм; естетична культура колег та клієнтів; твори мистецтва, які викликають позитивні емоції тощо.
Естетична культура юриста є складним утворенням, яке має своєрідну структуру. До структурних елементів естетичної культури юриста відносить наступні: естетику спілкування, культуру мови, культуру зовнішнього вигляду, культуру організації робочого місця, культуру підготовки та оформлення юридичних документів, естетичний світогляд, естетично-правові цінності, естетично-правовий смак тощо.
Завдяки високому рівню естетичної культури правника відбуваються позитивні зміни у його внутрішньому світі, у його практичній діяльності та у ефективному регулюванні правовідносин в Україні. Естетична культури юриста розкривається через специфічний прояв ціннісного ставлення юриста до себе, через захоплення своєю професією та побудову гармонійних відносин з колегами та клієнтами.