Процесуальні аспекти визначення цивільної юрисдикції у справах про відшкодування шкоди, заподіяною життю, здоров’ю та майну фізичних осіб Російською Федерацією внаслідок її збройної агресії проти України
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.65.2.24-2.35Ключові слова:
цивільна юрисдикція; предметна цивільна юрисдикція; суб’єктна цивільна юрисдикція; інстанційна цивільна юрисдикція; територіальна цивільна юрисдикціяАнотація
Стаття присвячена аналізу процесуальних аспектів визначення цивільної юрисдикції у справах про відшкодування шкоди, заподіяною життю, здоров’ю та майну фізичних осіб Російською Федерацією внаслідок її збройної агресії проти України. У статті визначається поняття цивільної юрисдикції та його співвідношення з іншими, суміжними, зокрема «компетенцією», «повноваженнями», «підсудністю».
З огляду на особливості правового регулювання цивільної юрисдикції визначаються особливості розгляду цієї категорії справ у порядку здійснення цивільного судочинства з огляду на предметну, суб’єктну, інстанційну та територіальну її складових.
Крім того, з огляду на види цивільного судочинства аналізується можливість розгляду відповідної категорії справ у межах кожного із них.
Як наслідок, робиться висновок про те, що справи, які виникають у зв’язку із відшкодуванням шкоди, заподіяною життю, здоров’ю та майну фізичних осіб у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, належать до компетенції судів цивільної юрисдикції; розглядаються в позовному порядку; в силу специфіки інстанційної та територіальної цивільної юрисдикції ці справи мають розглядатися спершу судами першої інстанції, якими згідно із ч. 1 ст. 23 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) є місцеві загальні суди за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем постійного проживання або тимчасового перебування позивачів.