Продаж на конкурентних засадах права оренди на земельну ділянку державної чи комунальної власності без проведення її нормативної грошової оцінки: питання належності способів захисту

Автор(и)

  • Р.В. Крупник

Ключові слова:

орган державної влади, орган місцевого самоврядування, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, орендар, земельні торги, договір оренди земельної ділянки

Анотація

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Водночас, в судовій практиці трапляються випадки, що обраний позивачем спосіб захисту може бути передбачений законом або договором та/або бути ефективним для захисту порушеного права позивача, однак все таки є неналежним у спірних правовідносинах. Як приклад можна навести ситуацію із захистом прав держави у разі продажу органом місцевого самоврядування чи органом державної влади на конкурентних засадах права оренди на земельну ділянку комунальної чи державної власності без проведення її нормативної грошової оцінки.
Зокрема, проведення земельних торгів у формі аукціону з реалізації права оренди на земельну ділянку державної чи комунальної власності та укладення договору оренди землі без здійсненої нормативної грошової оцінки цієї ділянки суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки вказана оцінка є основною для визначення розміру орендної плати, а також необхідною умовою, що б зазначена в договорі орендна плата відповідала актам цивільного законодавства України. Вказане слугує підставою для визнання недійсним укладеного за результатами торгів договору оренди землі та припинення права оренди на земельну ділянку.
Однак, за результатами виконаного дослідження автор робить висновок, що з урахуванням того, що чинне законодавство України передбачає менш обтяжливий для орендаря спосіб виправлення допущених порушень (шляхом внесення змін до договору оренди землі на підставі проведеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки та приведення умов договору у відповідність до актів цивільного законодавства), відтак спосіб захисту прав держави, який полягає в позбавленні орендаря права оренди є неналежним в силу того, що він покладає на останнього надмірний індивідуальний тягар та порушує принцип пропорційності, закріплений в ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.

Опубліковано

2022-09-15