Конструювання диспозицій статей, що забезпечують кримінально-правову охорону журналіста
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.60.55-70Ключові слова:
кримінально-правова охорона професійної діяльності журналіста; кримінальні правопорушення проти журналістів; конструювання диспозицій статей проти журналістівАнотація
У цій статті аналізуються норми чинного Кримінального кодексу України, що регулюють суспільні відносини в сфері охорони законної діяльності журналістів, в частині, що стосується конструювання цих кримінально-правових норм.
Визначено коло кримінальних правопорушень, які забезпечують кримінально-правову охорону законної діяльності журналістів. Проведено дослідження положень, що визначають поняття журналіста загалом, та з’ясовано перелік ознак, які виділяються у різних профільних законодавчих актах та зведено їх в єдине кримінально-правове розуміння поняття журналіста як потерпілого у певній категорії кримінальних правопорушень.
Проведено дослідження законопроєктів у яких пропонується внесення змін та доповнень до положень чинного кримінально-правового законодавства. Визначено невідповідності понять що використовуються в законопроєкті та чинному законодавстві. Встановлено, що запропоновані зміни до чинного Кримінального Кодексу України не завжди є достатньо обґрунтованими та логічними, подекуди створюють проблеми з однаковим розумінням одного і того ж поняття, що застосовується у різних кримінально-правових нормах. Також розглянуто проблему зі застосуванням поняття «журналіст», яке пропонується значно розширити, відтак втрачається його попередній зміст і практична можливість його застосування. Досліджено, що термін «вплив у будь-якій формі» передбачає абсолютно усі можливі варіанти впливу з застосуванням будь яких знарядь чи засобів, а тому не потребує жодного доповнення або уточнення.
З’ясовано, що в окремих законопроектах запропоновано використовувати юридичні конструкції, не ефективність застосування яких у кримінальному праві доведена як теорією, так і практикою, окрема до таких конструкцій віднесено адміністративну преюдицію.
Проведено загальний аналіз кримінально-правових норм, що забезпечують кримінально-правову охорону журналістів та визначено певні їх подібність до інших суміжних кримінально-правових норм.