Фактори Та Принципи Справедливої Оплати Праці

Автор(и)

  • М.О. Пижова

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.54.36-45

Ключові слова:

принципи, фактори справедливої оплати праці, кон’юнктура ринку праці, заробітна плата, рівноправність, трудові відносини

Анотація

У статті висвітлюються питання факторів, які впливають на формування справедливої оплати праці. Розглядаються принципи, на яких має базуватися система гарантій реалізації прав працівників на справедливу оплату праці. На­водиться дві групи факторів формування оплати праці: а) ринкові; б) неринкові або соціально-правові. Перша група включає в себе: 1) зміна попиту і пропо­зиції на ринку товарів і послуг, при виробництві яких використовується дана праця; 2) корисність ресурсу підприємця; 3) еластичність попиту на працю за ціною; 4) взаємозамінність ресурсів; 5) зміна цін на споживчі товари і послуги. Друга група включає: 1) заходи державного регулювання, пов’язані з встановленням мінімальної заробітної плати, мінімального посадового окладу, прожит­кового мінімуму; 2) рівень заробітної плати і умови найму істотний вплив може надавати політика профспілок, сила профспілкового руху; 3) кінцеві результати діяльності підприємства і особистий трудовий внесок працівника; 4) наявність системи гарантій реалізації прав працівників на справедливу оплату праці. Вка­зується, що ми не можемо інститут оплати праці вивчати ізольовано від сучасної економічної ситуації в державі, тому ми маємо знати, які фактори випливають на визначення рівня оплати праці.

Виділено чотири принципи, на яких має будуватися система гарантій реа­лізації прав працівників на справедливу оплату праці: 1) рівноправності оплати праці; 2) своєчасності оплати праці; 3) повноти виплати заробітної плати; 4) справедливості оплати праці.

Зроблено висновок, що запропоновані і проаналізовані фактори, які вплива­ють на формування оплати праці мають бути вивченими і враховуватися під час нормативного реформування інституту оплати праці.

Принципи, на яких має базувати система гарантій реалізації прав праців­ників на справедливу оплату праці, на нашу думку, обов’язково мають віднайти своє нормативне закріплення. Відстоюється думка, що інститут оплати праці потребує комплексного реформування. І перш за все, необхідно звернути увагу на принципи, на яких він має будуватися, оскільки це фундаментальні основи.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-11-30