Специфіка Авторського Права України У Сфері Архітектурної Та Містобудівної Діяльності
Ключові слова:
право інтелектуальної власності, авторське право, архітектура, містобудування, архітектурна діяльність, містобудівна діяльність, правове регулювання архітектурної діяльності, правове регулювання містобудівної діяльності, авторське право в архітектурній діяльності, авторське право у містобудівній діяльності.Анотація
У даній науковій статті здійснене комплексне правове дослідження рівнів юридичного закріплення права інтелектуальної власності та авторського права зокрема на різних рівнях правового регулювання за законодавством України.
Автор статті акцентує увагу на тому, що невирішеним залишається питання про комплексний підхід до вирішення проблеми юридичного закріплення, реалізації та захисту авторського права на об’єкти інтелектуальної творчої діяльності у галузі архітектурної діяльності на різних рівнях правового регулювання.
На думку автора, законодавче регулювання авторського права на об’єкти архітектурної діяльності здійснюється на наступних рівнях правового регулювання: 1) загально-правовий (конституційно-правовий) рівень, що забезпечується за допомогою ст. 54 Конституції України; 2) галузевий рівень - забезпечується на рівні Книги IV ЦК України, тобто на рівні галузі цивільного права; 3) підгалузевий рівень - забезпечується на рівні Закону України «Про авторське право і суміжні права» (на рівні такої підгалузі цивільного права як право інтелектуальної власності); 4) інституційний рівень - забезпечується на рівні інституту правового регулювання архітектурної діяльності.
Саме тому автор вважає, що правове регулювання та захист авторських прав у сфері архітектурної діяльності забезпечується на базі комплексного підходу, який передбачає поєднання конституційно-правових норм, цивільно-правових норм, норм права інтелектуальної власності та норм інституту правового регулювання архітектурної діяльності. Лише за умови їх комплексного використання можна вести мову про ефективне забезпечення процесу реалізації та захисту авторських прав у цій сфері.
Одним з основних напрямів наукових досліджень у цій сфері є проблема сучасного стану та перспектив подальшої кодифікації законодавства України про архітектурну та містобудівну діяльність, невід’ємним елементом якої має стати право інтелектуальної власності (включаючи і авторське право) у цій сфері. Вважаємо, що даному питанню у концепції нового кодифікованого акта у цій сфері має стати окремий розділ чи підрозділ, спрямований на узгодження норм цивільного та архітектурного законодавства України у частині права інтелектуальної власності на об’єкти архітектурної та містобудівної діяльності.