Роль Правового Виховання В Процесі Формування Правової Культури
Ключові слова:
правове виховання, правова культура, форми правового виховання, правосвідомість.Анотація
Актуальність теми наукової статті обумовлена змінами, які відбуваються в соціальній, правовій та політико-економічній площині українського суспільства. В даний час, від рівня правового виховання та правової культури населення залежить успіх побудови правової держави в Україні.
Метою статті є теоретичне дослідження ролі правового виховання в процесі формування правової культури.
Категорія «культура» є багатогранним філософським феноменом, який по-різному трактується науковцями, що в свою чергу, стало причиною появи різноманітних визначень поняття «правова культура» в юридичній літературі.
Під правовою культурою в сучасній юридичній науці розуміють прогресивно-ціннісну частину правової системи суспільства, яка являє собою синер- гію юридичних цінностей, відображає рівень правового розвитку особистості, забезпечує юридичну комунікативність, впорядкованість та координованість суспільних відносин тощо.
Одним із основних способів формування правової культури громадян є правове виховання. Сьогодні підвищення рівня правової культури і правового виховання населення України - це першочергове завдання суспільства і держави. Фундамент правової культури закладається в сім'ї за допомогою морально-етичного виховання дитини, оскільки повага до прав і свобод іншої людини є, по суті, моральною категорією.
До процесу правового виховання населення мають долучитися науково-педагогічні працівники, юристи, представники засобів масової інформації, творчої інтелігенції. З цією метою, варто було б продумати як і в який спосіб донести знання з теоретичних засад праворозуміння чинного законодавства до населення. Велику увагу правовому вихованню потрібно приділяти у школах, тому вивчення правознавства має починатися з ранніх класів та викладатися протягом усього періоду навчання у школі. Одним із видів правового виховання є правова просвіта громадян, головним інструментом забезпечення якої є навчальні заклади освіти.
Таким чином, слід підкреслити, що суспільство потребує підсилення цілеспрямованої діяльності держави щодо передачі юридичного досвіду, систематичного впливу на свідомість і поведінку людини з метою формування відповідних позитивних уявлень, поглядів, ціннісних орієнтацій, установок, що забезпечують додержання, виконання і використання юридичних норм.